Már itt a szezon… indul a virágzás!
Évről évre ismétlődő, kellemetlen tünetekkel járó probléma az egyre gyakoribbá váló szénanátha, orvosi nevén az allergiás rinitisz (rhinitis). Lényege az allergiás orr- és szemtünetek jelentkezése, melyek a nyálkahártyák allergiás eredetű gyulladásának következményeképpen alakulnak ki.
A szénanátha jellemző tünetei
- Tüsszentés
- Orr, szem, szájpadlás, esetleg a fül viszketése
- Orrfolyás
- Váladékcsorgás az orrgaratban
- Orrdugulás
- Szagérzékelés zavara
- Fejfájás
- Fülfájdalom
- Könnyezés
- Szemvörösség
- A szem váladékozása
- Fáradtságérzés
- Álmosság
- Rossz közérzet
Hogyan diagnosztizálható?
- Allergiás bőrteszttel (túlérzékenységi teszt), melynek során az alkar bőrére felvitt speciális allergénekkel szemben kimutathatóak azonnali érzékenységi reakciók.
A szénanátha lehetséges kezelési eljárásai
Az allergének lehetséges elkerülése
Olyan lakókörnyezet, élettér kialakítása, ahol kevés, vagy egyáltalán nincs jelen a virágpor, a pollen, a háziporatka vagy a penész.
Gyógyszeres kezelés
Hasznosnak bizonyulnak az orrdugulást gátló szerek, antiallergiás készítmények, preventív, tehát megelőző hatású készítmények, erős hatású gyulladásgátlók. Ezek lehetnek szájon át alkalmazott készítmények, vagy az orrüregben alkalmazásra kerülő sprayk, illetve szemcseppek.
Háttér
Világszerte észlelhető, hogy a gyakoriság enyhén ugyan, de emelkedik. Felnőtteknél ez 10-30% közötti, gyermekek esetén 40%-os nagyságrendben mozog. Érdekes felismerés, hogy a gyermekkori (súlyos) szénanátha Afrikában és Latin-Amerikában a leggyakoribb. Vizsgálták a rassz, nem és életkor befolyásoló hatását is: a rassz nem jellemző, gyermekkorban gyakoribb kisfiúkon, de felnőttkorra kiegyenlítődik az érintettség. Életkor szerint, ahogy említettük, 20 éves kor alatt az első tünetek jelentkezése 80%-ra tehető.
Szezonális szénanátha
Általában a virágpor-pollenek és kültéri penészgombák okozzák.
Milyen pollenekkel kell számolnunk?
Magyarországon heti rendszerességgel közzéteszik a lakosság számára a mért adatokat, a pollenterhelés alakulását. Ezek az alábbiak: Barkás fák (mogyoró, éger, nyár, fűz, nyír stb.), pázsitfűfélék, útifű, csalánfélék, kenderfélék, libatopfélék, üröm, parlagfű, gombák.
LEZÁRÁS DÁTUMA: PPH-00075 2022.02.02.
Pannonpharma Gyógyszergyártó Kft.